Пам’ятка про необхідність дотримання особливих умов використання земельних ділянок

Запорізькі високовольтні електричні мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго» виконують експлуатацію та ремонт повітряних ліній електропередач (далі ПЛ) напругою 35-150 кВ. Нагадуємо про пряму загрозу для людини, якою є висока напруга. При виконані будівельних або господарських робіт Ви з великою вірогідністю зустрінете лінії електропередач вище 1000 Вольт. ПЛ 35-150 кВ передають електроенергію для живлення підприємств, лікарень, шкіл, дитячих садків та Ваших домівок.

Охороні зони ПЛ – це відстань від крайніх дротів по обидві сторони лінії електропередач. Для повітряної лінії напругою 35 кВ вона становить 15 метрів, напругою 150 кВ – 25 метрів.

Протиправні дії в охоронних зонах енергооб’єків караються законом та пов’язані з серйозними ризиками для життя та здоров’я тих, хто їх скоює. Необхідно та важливо пам’ятати, що електрична напруга не має відчутних людиною властивостей та зменшення відстані між людиною, інструментом або механізмом, до токопровідних частин ПЛ менше ніж дозволеної відстані викликає виникнення електричної дуги, в результаті чого смерть від ураженням током або тяжке каліцтво стає неминучим.

Згідно «Правил охорони електричних мереж» та Закону України «Про земелі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктах» забороняється  в  охоронних  зонах  повітряних будь-які дії,  що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж,  спричинити їх пошкодження  або  нещасні випадки, а саме:

1. будувати житлові, громадські та дачні будинки;
  2. влаштовувати будь-які звалища;
  3. складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;
  4. розпалювати вогнища;
  5. розташовувати автозаправні    станції    або   інші   сховища пально-мастильних  матеріалів;
  6. накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати  до  них  сторонні  предмети,  підніматися  на  опори повітряних  ліній   електропередачі,
  7. саджати дерева та інші багаторічні насадження,  крім випадків створення плантацій новорічних ялинок;
  8. влаштовувати спортивні майданчики для ігор,  стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту,  проводити  будь-які заходи, пов’язані з  великим скупченням  людей,  не  зайнятих  виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
  9. запускати спортивні  моделі  літальних  апаратів,  повітряних зміїв;

У  межах  охоронних  зон  ПЛ  без письмової  згоди енергопідприємств,  у віданні яких перебувають ці мережі, а також без присутності їх представника забороняється:

1. будівництво, реконструкція,   капітальний   ремонт,  знесення будівель і споруд;
  2. здійснення усіх  видів гірничих,  вантажно-розвантажувальних, землечерпальних,  підривних,   меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення  дротяного  загородження, шпалер  для виноградників  і  садів,  а  також поливання сільськогосподарських культур;
  3. проїзд в  охоронних  зонах  повітряних  ліній електропередачі машин,  механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра;

Запорізькі високовольтні електричні мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго» повідомляє Вас, що на території Матвіївського району, підприємств, господарств розташовані лінії електропередач напругою 35-150 кВ.

Згідно закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об’єктів», а також «Правила охорони електричних мереж» визначаються особливості надання та використання земель під об’єктами енергетики, встановлення обмежень на провадження певних видів господарської та іншої діяльності; захист населення від несприятливої дії об’єктів енергетики, а також забезпечення їх безпечної експлуатації і запобігання та ліквідації аварій; обмеження для власників і користувачів земельних ділянок в охоронних зонах лінії електропередач.

Охоронні зони електричних мереж встановлюються: уздовж повітряних ліній електропередачі – у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови не відхиленого їх положення на відстань 15 метрів для ПЛ 35 кВ; 25 метрів для 150 кВ.